Organem nadzorczym naszej placówki jest powstała w 2012 roku Fundacja Dialogu Kultur. To za jej sprawą w 2013 roku, na miejscu ówczesnej żydowskiej placówki oświaty, stworzyliśmy niepubliczną Szkołę Podstawową Etz Cham, a następnie (na przełomie 2018 i 2019 r.) Liceum Ogólnokształcące Etz Chaim, których głównym celem stały się propagowanie międzykulturowego dialogu oraz dbałość o rozwój dzieci i młodzieży – zarówno intelektualny i kulturowy, ale również psychiczny.
Cele Fundacji Dialogu Kultur
Fundacja Dialogu Kultur Etz Chaim powstała w celu prowadzenia takiej szkoły do której każdy chciałby chodzić i takie jest jej podstawowe założenie.
Każdego dnia budujemy miejsce, w którym uczniowie i wszyscy członkowie społeczności szkolnej czują się dobrze i bezpiecznie. Inspirujemy się wieloma ideami i koncepcjami pedagogicznymi.
Janusz Korczak – polski pedagog, był teoretykiem i praktykiem dziecięcej samorządności i demokracji. W pracy Korczaka interesują nas zarówno instytucje młodzieżowe, które pomagał budować, jak i troska o dobrobyt każdego dziecka, o „prawo dziecka do szacunku”.
Punkt wyjścia myślenia Korczaka o edukacji, zakładający, że nie ma w zasadzie złych dzieci, tylko bardzo skrzywdzone, doświadczone przez życie, jest nam bliski. Wciąż rozważamy, na ile instytucje przez Korczaka proponowane, stanowią dobre rozwiązania różnych problemów społeczności szkolnej i wspierają w istocie jej budowanie. I ta refleksja z pewnością inspiruje naszą pedagogiczną koncepcję.
Nasze idee
- Sprzeciw wobec ostrej rywalizacji
- Szacunek dla godności każdej osoby ludzkiej i poszanowanie praw człowieka
- Życzliwość, tolerancja i wrażliwość wobec innych
- Przygotowanie do życia w społeczeństwie demokratycznym
- Kształtowanie umiejętności samodzielnego działania, niezależnego myślenia i odpowiedzialności za własny rozwój
Bo szkoła jest miejscem, w którym młodzi ludzie uczą się świata. Nam zaś wydaje się ważne próbować (choć wiemy, że nie jest to do końca możliwe) stworzyć takie środowisko, w którym wspólnie kształtujemy taki właśnie stosunek do siebie nawzajem i do świata: Młody Człowiek krytyczny wobec niesprawiedliwości, a zarazem ciekawy, rozumiejący, sprawczy, radosny i przyjacielski.
Władze Fundacji Dialogu Kultur
HELENA KOSZTYŁO–KOBIEC – Prezes Fundacji
Wykształcenie pedagogiczne z zakresu pedagogiki ogólnej, resocjalizacji i poradnictwa pedagogicznego DSWE TWP we Wrocławiu Instytut Pedagogiki Specjalnej.
Praktyka pedagogiczna:
- Młodzieżowy Ośrodek Szkolno – Wychowawczy ul. Akacjowa we Wrocławiu,
- Pogotowie Opiekuńcze we Wrocławiu,
- Zakład Poprawczy w Sadowicach
Ukończyła podyplomowe studia z zakresu administracji publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii oraz podyplomowe studia z zakresu Organizacja i Zarządzanie Oświatą.
Uczestniczka projektu ,,Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych z terenu aglomeracji wrocławskiej SEKTOR3’’ (2011 r.)– certyfikat.
Ambasador Dialogu w grupie przy zespole ds. dialogu międzykulturowego Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego
prof. dr hab. SŁAWOMIR SZAFERT – opiekun naukowy, członek Rady Fundacji
Kierownik Zespołu Chemii Metaloorganicznej i Materiałów Funkcjonalnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Autor i współautor ponad osiemdziesięciu prac naukowych, opublikowanych w renomowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym.
ALEKSANDER GLEICHGEWICHT – członek Rady Fundacji
Absolwent fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim, działacz przedsierpniowej opozycji demokratycznej i Solidarności. Działacz Komitetu Helsińskiego w Polsce, a po wyjeździe do Norwegii w 1984 roku – Norweskiego Komitetu Helsińskiego i wiceprzewodniczący Solidarności Polsko-Norweskiej. Od 2001 roku na stałe w Polsce. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W latach 2012-2018 – Przewodniczący Gminy Żydowskiej we Wrocławiu.